Doprovázení pěstounských rodin

  • Obecné informace o službě

    Od roku 2013 poskytujeme služby doprovázení pěstounských rodin.
    Posláním služby je podpora pěstounských rodin při naplňování potřeb dětí, které vyrůstají v náhradní rodinné péči.

    Tyto služby jsou určeny pěstounským rodinám z Libereckého kraje, z ORP Liberec, Jablonec nad Nisou a Frýdlant. Kapacita doprovázení je cca 20 rodin na jeden pracovní úvazek.

    Obrátit se na nás mohou také zájemci o náhradní rodinnou péči a všechny děti, které jsou v krizi, nebo mají nějaký problém.

    Služby poskytujeme aktuálně na adrese Jablonecká 8/31, Liberec, od března 2025 máme také otevřeno kontaktní centrum ve Frýdlantu, v ulici ČSA, čp 143 (zelený dům). Schůzky v kontaktních místech doporučujeme především po předchozí telefonické domluvě, protože většina naší práce probíhá terénní formou přímo v rodinách.

    Naše služby jsou zdarma.


    Kontaktovat nás můžete na telefonu 602 413 534, nebo na mailu tomaskahan@aminaprorodinu.cz, případně u jiných pracovníků, viz záložky Kontakty nebo tým.

  • Nabízíme

    V rámci doprovázení nabízíme:

    • Metodické vedení pěstounských rodin, poradenství při zvládání problémového chování dětí, řešení sporů v rámci NRP, příprava dětí na odchod z pěstounské péče. Samozřejmostí je partnerský přístup, respektující zázemí, historii a specifika Vaší rodiny.
    • Práci s tématem attachmentu, čili vztahové vazby, kterou mívají děti v náhradní rodinné péči narušenou. Zde nabízíme základní zaškolení pěstounů, diagnostiku dětí, přípravné terapeutické techniky – terapie hrou, sandplay, My BackPack, techniky na zpracování historie a následně i samotnou DDP terapii vedenou zkušenými terapeuty s odpovídajícím výcvikem. Dle aktuální situace i možnost účasti pěstouna ve skupině terapeutického rodičovství, kterou dle modelu Kim Goldingové realizujeme.
    • Vzdělávání pěstounů na základě jejich potřeb, uskutečňované dle společného plánování. Samozřejmostí je možnost hlídání vašich dětí při kursu. Kursy máme odpolední, dopolední, dvakrát za rok pořádáme vzdělávací víkend. Součástí je supervize pěstounů či sebezkušenostní skupiny.
    • Zajišťujeme a hradíme psychologické a terapeutické služby pro děti v pěstounské péči i pro pěstouny dle skutečných potřeb, tj. v plné časové dotaci. Máme za tímto účelem domluvenou spolupráci s několika terapeuty, čímž můžeme reagovat na konkrétní situaci a potřeby, dokážeme garantovat krátké objednací lhůty (většinou přibližně čtrnáct dnů).
    • Pracujeme s identitou dětí.
    • Odlehčovací služby, tj. zajištění péče o pěstounské děti, zejména po dobu nezbytně nutnou, v případě nemoci pěstouna, narození dítěte, úmrtí osoby blízké, při vyřizování nezbytných osobních náležitostí.
    • Doprovázení a koordinaci při styku dětí s biologickými rodiči. Metodické vedení, pomoc, zprostředkování kontaktu s biologickými rodinami dětí, asistovaný kontakt, přípravu rodiče odborníkem.
    • Konzultace a podporu pěstounům v oblasti práva, sociálních služeb, speciálně pedagogické péče a dalších oblastí sociálního poradenství. Spolupráci v jednáních s úřady (OSPOD, ÚP…).
    • Víkendové pobyty pro pěstounské rodiny, realizujeme vlastní letní pobyty pro děti i dospívající.


    Tyto služby jsou poskytovány zdarma, na základě uzavřených dohod o výkonu pěstounské péče mezi AMINA o.p.s. a osobami poskytující pěstounskou péči, dle podle § 47b odst. 4 a souvisejících Zákona o sociálně právní ochraně dětí.

  • Komu je služba určena

    Cílovou skupinou služeb doprovázení jsou pěstounské rodiny z ORP Liberec, Jablonec nad Nisou a Frýdlant, se kterými má organizace uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče.

    Do cílové skupiny patří pěstounské rodiny zprostředkované, nezprostředkované, příbuzenské, i pěstouni na přechodnou dobu. do 1.1.2025 také rodiny svěřenecké, tj. které mají děti v péči tzv. třetí, či cizí osoby. Díky novele zákona mohou od ledna 2025 svěřenecké rodiny čerpat stejnou podporu a dávky jako nezprostředkovaní pěstouni.

    Do cílové skupiny patří i žadatelé a zájemci o pěstounskou péči.

    Služby poskytneme také všem dětem či nezletilým osobám, které se na nás obrátí se žádostí o pomoc či radu.

    Služby jsou klientům Aminy poskytovány zdarma, vyjma povinné spoluúčasti při zajištění služeb celodenní péče o děti, za účelem příspěvku na ubytování a stravu dětí. Organizace uzavírá dohody do naplnění kapacity, která činí cca 20 rodin na 1 celý úvazek klíčového pracovníka doprovázení.

  • Jak nás kontaktovat

    Pokud chcete s námi uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče, můžete se obrátit přímo na ředitele organizace, Tomáše Kahana, tel. 602 413 534, mail tomaskahan@aminaprorodinu.cz.

    V případě, že budeme mít volnou kapacitu, si s vámi domluvíme schůzku u nás, kde se budeme snažit probrat vše, co potřebujete, vyjasníme si vaše potřeby v doprovázení, naše možnosti a přístup, způsob práce, představíme vám institut Dohody o výkonu pěstounské péče. Pokud budete nadále chtít s námi spolupracovat, dohodu spolu podepíšeme. Úvodní schůzka trvá cca hodinu. Budete potřebovat buď rozsudek o svěření dítěte s vyznačenou právní mocí, nebo usnesení o předběžném opatření, které bude mít vykonatelnost. V případě pěstounů přechodných je potřeba rozhodnutí o zařazení vydaní krajským úřadem. Tyto dokumenty si nekopírujeme, potřebujeme pouze ověřit správnost dat do dohody.

    Organizace může odmítnout uzavření dohody o výkonu pěstounské péče se zájemcem o službu v případě naplnění kapacity organizace (přepočteno cca 20 dohod na 1 pracovní úvazek) nebo v případě bydliště zájemce mimo působnost obcí s rozšířenou působností Liberec, Frýdlant a Jablonec nad Nisou.

    Pokud chcete informace k tématu náhradní rodinné péče, rozhodujete se, zda se stát pěstounem či osvojitelem, můžete kontaktovat kohokoliv z pracovníků organizace (viz záložka kontakty), nebo opět ředitele Tomáše Kahana, tel. 602 413 534, mail tomaskahan@aminaprorodinu.cz. Domluvíme si s vámi schůzku, kde se budeme snažit probrat, vše co potřebujete. Poskytujeme poradenství v procesu rozhodování, informace o službách pro pěstouny i osvojitele, o systému pěstounské péče, o průběhu procesu přípravy.

  • Tým

    Mgr. Tomáš Kahan, ředitel
    tomaskahan@aminaprorodinu.cz
    tel. 602 413 534

    Tomáš je statutární zástupce organizace, ale také zodpovídá za přímou práci s přidělenými rodinami v doprovázení. Kontroluje plnění všech aktivit organizace. Je odpovědný za vnitřní směrnice organizace, standardy péče. Klíčový pracovník pro oblast Liberecka a Frýdlantska. Facilituje případové konference.

    Vzdělání, praxe: působil 18 let v oblasti ústavní péče, je absolventem akreditovaného dvouletého programu „Využití zkušeností z Velké Británie při rozvoji vzdělávání v oblasti NRP a práce s ohroženou rodinou“ (124 hodin, Člověk hledá člověka o. s.), přednášel v přípravném kursu pro pěstouny a v dětských domovech s tématem Identita dítěte v NRP.

    Je absolventem Speciální pedagogiky na Univerzitě Hradec Králové (Bc.) a oboru Sociální politika a sociální práce – Řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích (Mgr.) na Karlově Univerzitě v Praze. Další vzdělávání například: Náhradní rodinná péče pohledem rodinných terapeutů (120 hodin), Závislost a trauma pohledem rodinných terapeutů (48 hodin), Kurs doprovázení pěstounských rodin (24 hodin) Trauma respektující přístup (SoFa 2023). Také má kurs v terapeutické metoděMy Backpack (2024), Výcvik ve facilitaci a organizaci případových konferencí (Alter Ego 48 hodin) aVyužití facilitace v sociální práci , metodika rozhovoru s dítětem Child in Focus (48 hodin), kurs Využití krizové intervence v sociální práci (32 hodin),Tomáš má úvazek doprovázení 0,35.

     

    Mgr. Šárka Kohoutová
    sarkakohoutova@aminaprorodinu.cz
    tel.  777 899 110

    Klíčová pracovnice pro oblast Liberecka a Jablonecka. Šárka absolventka Technické Univerzity Liberec (Mgr.) a Univerzity Hradec Králové (Bc.), na obou školách v oboru Speciální pedagogika. Pracovala jako asistentka v přímé péči v sociálně terapeutický dílnách v Domově Maxov, dále jako vychovatelka v Dětském domově v Jablonci nad Nisou. Má dokončen dvouletý výcvik v pomáhajících profesích pod vedením Mgr. Jana Knopa (220 hodin, Liberecký institut pro psychoterapii a psychosomatiku, o.p.s.), Komplexní výcvikový programu primárně zaměřený na dyadickou vývojovou terapii (DDP v rámci práci s dětmi v NRP, v rozsahu 272 hodin, ATTA, z.s), také výcvik ve vedení rodičovských skupin na podporu rodičovských dovedností Dobrý začátek pro rodiče (Schola Empirica). Dále má také například kurs pro práci s metodou My Backpack, kurs Využití krizové intervence v sociální práci (32 hodin), Náhradní rodinná péče pohledem rodinných terapeutů (120 hodin ), Specifika vzdělávání z řad příbuzných, Základy systemické práce s dětmi a dospívajícími, Závislost a trauma pohledem rodinných terapeutů (40 hodin), Efektivní komunikace a rodinná diagnostika (64 hodin) nebo kurs metody Playshop s Maggie Kline – Práce s traumatem. Šárka u nás pracuje s úvazkem 0,5.

     

    Bc. Josef Heindorfer
    josefheindorfer@aminaprorodinu.cz
    tel. 725 927 913

    Klíčový pracovník pro oblast Liberecka a Frýdlantska. Vzděláním je absolvent Univerzity Hradec Králové, obor Sociální práce. Josef absolvoval Komplexní vzdělávací program, zaměřený na problematiku práce s dětmi vyrůstající v náhradní rodinné péči (192 hodin, téma vztahové vazby a traumatu, Attachamentové centrum ATTA z.s.).  Mezi další jeho vzdělání patří například výcvik v terapeutické metodě My Backpack, dále například Metodika rozhovoru s dítětem Child in Focus, semináře na práci s nástrojem na vyhodnocení rizik kontaktu, kursy na problematiku závislosti u rodičů, či na téma vztahu dítěte s biologickou rodinou. Pracoval jako vedoucí oddělení v Domově Maxov a jako terénní sociální pracovník v Člověk v tísni o.p.s. Úvazek má 1,0.

     

    Bc. Blanka Škodová, DiS.
    blankaskodova@amina-nrp.cz
    tel.  727 813 276

    Klíčová pracovnice pro oblast Liberecka, Jablonecka. Pracovala jako sociální pracovnice OSPOD či kurátorka pro mládež. Mezi její další praxi patří vedoucí kontaktního centra pro drogově závislé, práce s mentálně a psychickými postiženými klienty či administrativní činnosti. Vystudovala obor Pastorační a sociální práce – Sociální práce na Univerzitě Karlově. Blanka je také absolventkou Komplexního vzdělávacího programu, zaměřeného na problematiku práce s dětmi vyrůstající v náhradní rodinné péči (192 hodin, téma vztahové vazby a traumatu, Attachamentové centrum ATTA z.s.).   Mezi další její vzdělání patří například výcvik v terapeutické metodě My Backpack, kursy zaměřené hmotné zabezpečení osob pečujících, Metodika rozhovoru s dítětem Child in Focus, nebo kursy na problematiku závislosti u rodičů, či na téma efektivního rodičovství. Blanka má úvazek 1,0.

     

    Mgr. Zuzana Baczová
    zuzanabaczova@aminaprorodinu.cz
    tel. 777 016 297

    Klíčová pracovnice doprovázení pro oblast Jablonecka a Liberecka. Zuzka je absolvent Univerzity Hradec Králové oboru speciální pedagogika (Bc., Mgr.). Pracovala jako terénní sociální pracovnice a následně vedoucí terénního programu pro osoby ohrožené sociálním vyloučením v organizaci NADĚJE. Zuzka je aktuálně ve výcviku Komplexního programu zaměřeného na problematiku práce s dětmi vyrůstající v náhradní rodinné péči (192 hodin, zaměřeno na téma vztahové vazby a traumatu, Attachamentové centrum ATTA z.s.). Mezi další její vzdělání patří například výcvik v terapeutické metodě My Backpack, kursy zaměřené na asistovaný kontakt, či kursy zaměřené na vyhodnocování situace a rizik dítěte. Zuzka má úvazek 1,0.

     

    Bc. Hanka Oplištilová, DiS.
    hankaoplistilova@aminaprorodinu.cz
    tel.774 243 535.

    Hanka je klíčová pracovnice pro oblast Liberecka a Frýdlantska.  Pracovala dlouhodobě v oblasti ústavní a preventivně výchovné péče. Je absolventkou oboru bakalářského oboru Sociální práce, stejný obor vystudovala i na vyšší odborné škole.  Hanka zodpovídá za přímou práci s přidělenými rodinami (doprovázení, kontakty s biologickými rodinami), má úvazek 1,0.

     

    Mgr. Veronika Švandová
    veronikasvandova@aminaprorodinu.cz
    tel: 776060922

    Klíčová pracovnice doprovázení pro oblasti Jablonecka a Liberecka. Vzdělání a praxe: absolventka Univerzity Hradec Králové oboru sociální pedagogika. Pracovala v sociálně vyloučených lokalitách, později s dospělými lidmi s mentálním znevýhodněním. Pracovala také v liberecké pobočce Bílého kruhu bezpečí. Má dokončený výcvik Kompletní krizové intervence. Pracuje aktuálně na úvazku 0,5.


    Externí spolupracovníci

    Team je doplněn o externí spolupracovníky, které nám poskytují odborné, terapeutické služby a psychologické poradenství, jako jsou například:

    Mgr. Marta Vaňková, terapeutka, vč. DDP, vedoucí SVP Frýdlant
    Mgr. Jana Glaserová, terapeutka, vč. DDP
    Mgr. Aleš Vaněk, terapeut, vč, DDP
    Mgr. Veronika Losťáková, psycholožka, terapeutka
    Mgr. Hana Heindorferová, psycholožka, terapeutka, lektorka
    PhDr. Lenka Václavíková Ph.D, terapeutka, lektorka, mediátorka, facilitátorka
    Mgr. Zdena Švermová, terapeutka
    Mgr. Zdena Svobodová, terapeutka a krizová interventka, facilitátorka

    Team pracovníků je pravidelně supervidován. Skupinové, teamové supervize vede Mgr. Tomáš Procházka. Pracovníci mají také k dispozici individuální supervizi.

  • Zásady a cíle

    Naše zásady jsou:

    - Hlavní myšlenkou naší práce je ve spolupráci s pěstounskými rodinami podpořit zdravý rozvoj dětí v náhradní rodinné péči. Zájem a potřeby dítěte jsou v naší práci na prvním místě.

    - Velký důraz klademe na práci s celou pěstounskou rodinou, neboť pouze přijetí dítěte, jeho osobní historie a vztahů s širokou rodinou pěstounů je dobrým předpokladem ke zdárnému průběhu pěstounské péče.

    - Zaměstnanci se snaží o bezpečnou spolupráci pěstounské rodiny s biologickou rodinou, o budování pozitivní identity dítěte v pěstounské péči vzhledem k jeho původu.

    - S rodinou pracuje jeden tzv. klíčový pracovník, což dle našeho názoru vede k minimalizaci narušení rodinného prostředí.

    - Zásadu odbornosti i lidského přístupu klíčového pracovníka podporujeme pravidelným vzděláváním, metodickou supervizí i individuální supervizí všech našich zaměstnanců.

    - Všichni pracovníci dodržují zásady mlčenlivosti dle zákona 359/1999Sb.

     

    Organizace pracuje na základě standardů kvality SPO, jejichž mapu najdete ZDE
    K nahlédnutí jsou po dohodě s ředitelem organizace v prostorách výkonu SPO (Jablonecká 8/31, Liberec).

    S osobními údaji dětí, jejich zákonných zástupců, rodinných příslušníků, pěstounů a zaměstnanců společnosti je nakládáno dle platných právních předpisů, včetně dodržování zákonné mlčenlivosti.

    Postup pro podávání a vyřizování stížností je ke stáhnutí ZDE

    Naším cílem je:

    - podpořit rodiny při zajišťování stabilního a podnětného prostředí pro zdravý vývoj dětí

    - podpořit bezpečné a pevné vztahy dětí v rodinách vlastních či náhradních

    - rozvíjet a upevňovat rodičovské kompetence pečujících osob

    - ve spolupráci s dalšími odborníky podpořit rodiny v hledání adekvátního řešení jejich nepříznivé situace

    - pomáhat rodinám v obtížných životních situacích, které nejsou schopné řešit vlastními silami

     

Akce pro pěstouny

V této rubrice pro vás budeme zveřejňovat informace ke vzdělávacím kursům, pobytům, táborům a dalším akcím, které budeme pořádat.

Mimo to i aktuální vyhlášky, stanoviska MPSV  a s výkonem pěstounské péče související problematiky.

Nabídka kursů pro pěstouny 2024 (Frýdlantsko)

Nabídka kursů pro pěstouny 2024 (Liberecko)

Kampaň Mít domov a rodinu

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Pellentesque pretium lectus id turpis. Aliquam erat volutpat. Quisque tincidunt scelerisque libero. Nullam sit amet magna in magna gravida vehicula. Integer lacinia. Mauris elementum mauris vitae tortor. Proin pede metus, vulputate nec, fermentum fringilla, vehicula vitae, justo. Pellentesque ipsum. Etiam sapien elit, consequat eget, tristique non, venenatis quis, ante.